TCDD Anahat Trenleri

Türkiye Cumhuriyet Devlet Demir Yolları tarafından yurt içi ve yurt dışı güzergahlarda hizmet veren 20 farklı ana hat treni bulunmaktadır. Bunlar 17 Eylül Ekspresi, 6 Eylül Ekspresi, Anadolu Ekspresi, Ankara Ekspresi, Başkent Ekspresi, Boğaziçi Ekspresi, Bosfor Ekspresi, Cumhuriyet Ekspresi, Doğu Ekspresi, Ege Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Eskişehir Ekspresi, Fatih Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi, Karaelmas Ekspresi, Karesi Ekspresi, Meram Ekspresi, Optima Ekspresi, Sakarya Ekspresi ve Vangölü Ekspresi’dir.

Hızlı tren çalışmalarının başlangıcına kadar bu seferlerin büyük çoğunluğu İstanbul Haydarpaşa Tren Garı kalkışlı olarak gerçekleştiriliyordu. 2012 yılında başlayan çalışmalar kapsamında çoğu trenin seferi Ankara Tren Garı kalkışlı olarak yapılmaya başlanmıştır. Yüksek hızlı tren kullanıma sokulmuş olsa da; ana hatlarda kullanılan trenlerin yeni ray sistemlerine uygun olmaması nedeniyle seferler hala Ankara merkezli olarak düzenlenmektedir. Ayrıca hızlı tren ile seferlerine son verilen ekspresler de bulunmaktadır. Bunlar
İstanbul Eskişehir, İstanbul Konya ve İstanbul Ankara arasında seyahat gerçekleştiren trenlerdir. Artık bu iki güzergahta yolculuk etmek için hızlı trenler kullanılmaktadır. İstanbul’dan Ankara’ya günde 5, Konya’ya ise 2 farklı sefer ile ulaşılabilmektedir. Tüm bu trenler ile Eskişehir’e de seyahat edilebilir. Bu seyahatler için tren bileti alımınızı tüm istasyonlardaki gişelerden ve internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Arasında bu ekspres hatlar ile en çok seyahat edilen iki şehir Balıkesir ve İzmir’dir. 4 farklı ekspresin hizmet verdiği iki şehir arasında günün farklı saatlerinde ulaşım sağlanmaktadır. 17 Eylül Ekspresi, 6 Eylül Ekspresi, Ege Ekspresi ve Karesi Ekspresi’dir. Bunlardan ikisi Bandırma Tren Garı ve Alsancak Tren Garı diğer ikisi de şehir merkezinde bulunan Balıkesir Tren Garı ve Alsancak Tren Garı arasında işlemektedir. Trenlerin güzergahı üzerinde Manisa şehri de bulunmaktadır. İsimleri ekspres olmasına rağmen trenler hat boyunca hemen her istasyonda yolcu indirip bindirmektedir. Bu nedenle üç ilin de merkezi ilçelerinden geçen trenler; yöredeki halk tarafından banliyö mantığı ile de kullanılmaktadır.

İstanbul’dan yurt dışına düzenlenen Bosfor Ekspresi seferleri de 3 yıla yakındır. Edirne Tren Gar’ı merkezli olarak gerçekleştirilmektedir. Balkan ülkelerinden geçerek Bükreş’e ulaşan bu tren ile her gün sefer düzenlenmektedir. Edirne’den sonra ise İstanbul’a ulaşım TCDD tarafından sağlanan otobüsler ile gerçekleştirilmektedir. Bu yolculukta Bükreş’te eklenen vagonlar ile tren Sofya’ya da ulaşmaktadır. Yurt dışı çıkışlı olarak gerçekleştirilen bir diğer sefer ise Optima Ekspresi ile yapılanlardır. Nisan ve Kasım ayları arasında çalışan bu trenlerin en önemli özelliği otomobillerin de vagonlarda taşınabilmesidir. Uzun ve yorucu kara yolu ile seyahat etmek istemeyen yolcular araçlarını Almanya ve Avusturya’da bulunan garlarda vagonlara yükletip Edirne’ye ulaşabilmektedirler. Aynı şekilde Edirne’den de bu iki ülkeye seyahat edilebilmektedir. Yoğun olarak Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlar tarafından kullanılan bu ekspres 1993 yılından beri hizmet vermektedir. Optima isimli şirket ile TCDD ortaklığında düzenlenen seferlerin biletleri her üç ülkeden de satın alınabiliyor. Bu hatta tren bileti fiyatları iki şirket tarafından belirlenmektedir. Tren ve otobüs bileti dışında uçak biletleri alımlarınızı da NeredenNereye.com üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi ve Vangölü Ekspresi DDY’nin ülkedeki en uzun demir yolu hatlarındandır. Bu üç trenle kalkış ve varış noktası arasındaki en kısa mesafe 12 saat sürmektedir. Ankara ve Tatvan arasında gerçekleşen seferlerde ise bu süre bir günü aşmaktadır. Bu yolculuklarda kullanılan trenlerde yataklı, yemekli ve kompartıman tipinde farklı vagon tipleri mevcuttur. Hat üzerinde bulunan istasyonlar arasında kısa süreli seyahat edenler için ise koltuklu oturma düzenine sahip olan pulman tipi vagonlar da kullanılmaktadır. Bu trenlerin hepsi Ankara’dan kalkmakta ve İç Anadolu ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan birçok şehir üzerinden geçmektedir.

Bu ekspresler ve yüksek hızlı trenler ile seyahat etmek için biletlerinizi TCDD’nin tüm satış kanallarından temin edebilirsiniz. Çağrı merkezi ve internet üzerinden alınan biletlerde her zaman yüzde 3 oranında indirime sahip olursunuz. Tüm trenlerde yaş gruplarına göre değişen ayrıca indirimler de uygulanmaktadır. Ekspreslerin tamamının hat güzergahı ve saat detayına sitemizden ulaşabilirsiniz.